Keramički pehari 2001

KERAMIČKI PEHARI

22. 10. - 6. 11. 2001.


Liudmyla Kovalewich (UKR), Bez naziva


Višnja Jelačić (CRO), Intarzirani pehar 2001


Ratko Petrić (CRO), Borgijin pehar

Uvod

Od dva stisnuta dlana u prapovijesti, koja su zacijelo prvi pehar, pa do današnjih dana, pehari su važan pratilac čovjekovog svakodnevnog života. Izrađivani su u trajnim materijalima kao što su plemenite i obične kovine, staklo, keramika i kamen. Najprije su peharima darivani velmože a zatim mnogi drugi, za dosege u sportskim, umjetničkim i društvenim natjecanjima ili u povodu drugih svečanih prigoda kojima želimo trajno obilježiti uspjeh primatelja i naklonost darovatelja. Kako je često simbol uspjeha i radosti, to postepeno gubi na izvornoj funkciji posude za tekućinu, a oblikovno sve više naglašava razloge i povod darivanja primatelja.

Povijest bilježi veliku važnost porculanskih pehara, za koje se tvrdilo kako mogu izmjenom boje otkriti otrov u tekućini. Oni su zasigurno vrlo važan dio zanatskog i vrijednog umjetničkog stvaralaštva u ljudskoj društvenoj i kulturnoj baštini.

U današnje vrijeme sve više trofeja su keramički pehari sporadi svoje trajnosti i nemogućnosti recikliranja keramike.

Gore spomenute misli su razlozi priređivanja izložbe KERAMIčKI PEHARI ´01, u prvoj godini III. Tisućljeća, koji su naveli organizatore, u želji da stimuliraju stvaralaštvo i invenciju umjetnika, da podupre potpunu slobodu likovnog pristupa temi pehara te tehnološkog postupka. Ohrabreni takovim odrednicama umjetnici su svojim djelima stvorili vrlo zanimljivu izložbu, na kojoj dolazi do izražaja stvaralački identitet 24 zemlje sa svih kontinenata. Ona također može biti ohrabrujuća za sva nova i neuobičajena stvaralačka stremljena u suvremenoj likovnoj umjetnosti.


Pompeo Pianezzola (ITA), Pismo Salvaru


Vera Kovačić (CRO), Bez naziva


Anika Teder (EST), Skrivača

Počasni odbor:
Zdenko Antešić
Božidar Gerić
Milivoj Jurišić
Ivan Kranjčić
Ivan Lovrenčić
Saša Ljahnicky
Mato Milanović
Pompeo Pianezzola
Joško Raščić
Ivica Rubić
Ivan Švatasek


Ljuba Hahonin (RUS), Konjanički pehar


Elke Huala (AUT), Nada


Ivica Kiš (CRO), Barbara

Organizacijski odbor:
Branko Arbanas
Darko Crha
Nermin Delić
Predrag Gol
Edita Janković-Hapavel
Ante Jurišić
Rasanda Krstinić-Guščić
Franjo Kučko
Valerija Mrkobrad
Vlatko Perović
Hanibal Salvaro


Mariana Velasquez (MEX), Bez naziva


Mirka Morigi (ITA), Gledaj unutra


Claudio Ance (ARG), Insekt pehar

Ocjenjivački sud izložbe:
Anna Cecilia Hillar, kipar i keramičar te dobitnica nagrade Premio Forenza 2001 (Argentina)
Andrea Mauro, kipar i keramičar (Italija)
Valerioja Mrkobrad, voditeljica Galerije Muzeja grada Bjelovara (Hrvatska)
Toni Politeo, galerist i kolekcionar (Hrvatska)
Hanibal Salvaro, kipar i keramičar (Hrvatska)
Franz Stähler, kipar i keramičar te dobitnik nnagrade Premio Forenza 1987. (Njemačka)
Janez Suhodolc, dizajner i profesor na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani (Slovenija)


Vedrana Balković (CRO), Noćni vrč


Giuseppe Lucietti (ITA), Bez naziva


Lidija Filipec-Stanislav (CRO), Krčki memento

Posebni gosti izložbe (izlažu izvan konkurencije za nagrade i priznanja):
Greg Daly
Tjok Dessauvage
Bente Hansen
Giuseppe Lucietti
Suku Park
Pompeo Pianezzola
Hanibal Salvaro
Barbara Wieland


Javier Cervantes (MEX), Bez naziva


Sergej Hahonin (RUS), Alternativni pehar


Vittore Tasca (ITA), Pehar za dvoje zaljubljenih

Popis izlagača i izloženih radova:
1. Mohammad A. Al-Mairfi (SAR) – Umjetnik
2. Claudio Ance (ARG) - Insekt pehar
3. Vedrana Balković(CRO) – Noćni vrč
4. Emil Benčić (CRO) - Svježina
5. Inese Brants (LAT) - Zabavni trofej
6. Javier Cervantes (MEX) - Bez naziva
7. Andrew Chua Koon Wa (SIN) – Glumci
8. Ann Clifford (NZL) – Trajna ovacija
9. Suzzane Clifford (NZL) – Filtrirane istine
10. Andrea Čepiššakova (SVK) - Bez naziva
11. Vera Dajht Kralj (CRO) – Bog vina Bakho Bacchus
12. Greg Daly (AUS) - Pehar tronožac
13. Tjok Dessauvauge (BEL) – Lončarska struktura-krajnja kretanja
14. Nada Detoni (CRO) – Pehar
15. Nadžda Efendić (BIH) – Leda
16. Lidija Filipec-Stanislav (CRO) – Krčki memento
17. Mate Franin (CRO) – Pehar A
18. Elenora Grgac (CRO) – Pehar kao val
19. Elžbieta Grosseova (CZE) – Pehar
20. Ljuba Hahonin (RUS) - Konjanički pehar
21. Sergej Hahonin (RUS) - Alternativni pehar
22. Bente Hansen (DEM) – Narančasto jaje
23. Đurđica Horvat (CRO) - Zoom
24. Elke Huda (AUT) – Nada
25. Zorka Ivanović-Milley (CRO) - Plavo-zeleni pehar
26. Višnja Jeličić (CRO) – Intarzirani pehar 2001
27. Vlasta Ježić (CRO) – Reciklaža
28. Davorin Kiš (CRO) – Duo
29. Ivica Kiš (CRO) – Barbara
30. Klaudija Klamper (CRO) – Skup
31. Ivančica Korošec (CRO) – Violetta
32. Vera Kovačić (CRO) – Bez naziva
33. Ihor Kovalevych (UKR) – Caravella
34. Julia Kovalevych (UKR) – Bez naziva
35. Liudmyla Kovalevich (UKR) - Bez naziva
36. Andrea Veronica Kotliarsky (ARG) - U dubini
37. Irena Kramer (SLO) – Pehar 2001
38. Marina Krstačić (CRO) – Pehar
39. Andrea Kržišnik Pušić (CRO) – Pehar
40. Kyung-Sook Lee (KOR) – Putujući pehar
41. Branka Legović (CRO) – Dva pehara u jednom
42. Giuseppe Lucietti (ITA) – Bez naziva
43. Lidija Maček-Stanić (CRO) - Pehar
44. Višnja Markovinović (CRO) - Pehar znatiželje
45. Mira Morigi (ITA) – Gledaj unutra
46. Samir Muller (LEB) – Kompozicija
47. Suku Park (KOR) – Jednogodišnji
48. Zvjezdana Perović (CRO) – Veseli pehar
49. Mirta Pertovt (ARG) – Prijateljstvo
50. Ratko Petrić (CRO) – Borgijin pehar
51. Pampeo Pianezzola (ITA) - Pismo Salvaru
52. Ankica Ribarević (CRO) – Rapski pehar
53. Hanibal Salvaro (CRO) - Predsjednički
54. Cesare Sartori (ITA) - Kraljevski pehar
55. Vania Sartori (ITA) – Slatki pehar
56. Gligor Sazdovski (CRO) - Pehar
57. Nenad Sokolić (CRO) - Pehar 001
58. Vladimir Stanislav (CRO) – Pehar
59. Jalanda Šabec (SLO)- Plavi pehar
60. Irena Šeb (CRO) – Izazov ljeta
61. Vittore Tasca (ITA) – Pehar za dvoje zaljubljenih
62. Anika Teder (EST) – Skrivača
63. B´chira Triki Bovazizi (TUN) – Oslobođenje
64. Mariana Velasquez (MEX) - Bez naziva
65. Ivica Vidrova Langerova (SVK) - Zapisano
66. Karin Widnäs (FIN) – Anđeoski
67. Barbara Wieland (GER) - Klica


Emil Benčić (CRO), Svježina


Kyung-Sook Lee (KOR), Putujući pehar


Elžbieta Grosseova, (CZE), Pehar

Nagrade:
Prva nagrada – Liudmyla Kovalevich (UKR)
Zlatna plaketa za funkcionalno djelo – Gligor Sazdovski (CRO)
Zlatna plaketa za alternativno djelo – Ihor Kovalevych (UKR)
Nagrada „Baška Voda“ – Maček-Stanić (CRO)
Nagrada „Bjelovar“ – Vlasta Ježić (CRO)
Nagrada „Kordić-Silex“ – Kyung-Sook Lee (KOR)
Nagrada „Rab“ – Inese Brants (LAT)
Nagrada „Sveti Križ Začretje“ – Karin Widnäs (FIN)


Barbara Wieland (GER), Klica


Suzanne Clifford (NZL), Filtrirane istine


Mate Franin (CRO), Pehar A

Počasne diplome:
Mohammad A. Al-Mairfi (SAR)
Claudio Ance (ARG)
Javier Cervantes (MEX)
Suzzane Clifford (NZL)
Vera Dajht Kralj (CRO)
Ljuba Hahonin (RUS)
Sergej Hahonin (RUS)
Elke Huda (AUT)
Višnja Jeličić (CRO)
Ivančica Korošec (CRO)
Andrea Veronica Kotliarsky (ARG)
Andrea Kržišnik Pušić (CRO)
Višnja Markovinović (CRO)
Mira Morigi (ITA)
Mirta Pertovt (ARG)
Ratko Petrić (CRO)
Ankica Ribarević (CRO)
Vittore Tasca (ITA)
Anika Teder (EST)
Mariana Velasquez (MEX)
Ivica Vidrova Langerova (SVK)


Ann Clifford (NZL), Trajna ovacija


Andrea Čepiššakova (SVK), Bez naziva


Hanibal Salvaro (CRO), Predsjednički


(iz knjige dojmova)