Keramički tanjuri 2000

KERAMIČKI TANJURI 2000.

11. 10. – 28. 10. 2000.


Mate Franin /CRO/, Dekorativni zidni tanjur


Vitore Tasca /ITA/, Bez naslova

Moguće raznolikosti tanjura

Svaki povod za umjetničko stvaralaštvo ili za umjetničko druženje je pokretač složenog mehanizma na početku kojeg je tvar sa svim svojim mogućnostima, a na kraju oduhovljenost čiji stupanj ovisi o sprezi uma i ruke pojedinog autora. Keramički tanjur, mogli bismo slobodno reći „omiljena“ forma oblikovatelja gline, u svojem najširem poimanju (dakle, ne nužno okrugla udubljena posuda: mada ni to nije „zabranjeno“!), okupila je autore (iz Hrvatske, Italije, Njemačke, Rusije i Slovenije) čija se umjetnička promišljanja šire ravnopravno u domenu slikarskog, kiparskog, reljefnog, čak područje instalacija (nazovimo tako kombinaciju različitih materijala…). Dakako. čut će se primjedbe, kako bismo pojam „tanjura“ morali ograničiti nekom definicijom i ne u to pripustiti podjednako razvijorenu formu koja oivičuje krug,četvrtastu žičanu mrežicu ispunjenu pečenom glinom, ovalnu strukturu nejednakih visina ili klasični tanjurasti oblik moguć kao uporabni predmet, ali ispunjen ponekad bizarnim sadržajem.
No vratimo se za čas iz područja umjetničke posebnosti u svakodnevnicu: jeli tanjur ispunjen juhom, tanjur? iskorišten za prijenos čavala još vijek tanjur? Da? Može li ubrani list poslužiti kao tanjur, primjerice za slasticu? Da? Onda svaki mogući „podmetač“, ukoliko se dogovorimo drugačije, možemo nazvati tanjurom!

Izložba kojom je okupljeno trideset i pet autora pokazuje različita umjetnička promišljanja, omogućujući promatračima da nađu, ovisno o vlastitom senzibilitetu, barem jedan „svoj“ tanjur: sloboda izbora oblika, obrade gline, posizanje za bojama – sve to pokazuje kako jedna relativno obična i jednostavna tema iznjedruje najrazličitija rješenja.

Odabir najatraktivnijih izložaka podliježe subjektivnom sudu, ukusu i iskustvu ocjenjivačkog suda.

Nevažni su zadovoljstvo izdvojenih ili ljutnja onih drugih – važno je raditi i stvarati, jer Ars longa, vita brevis!

Olga Vujović


Sergej Hahonin /RUS/, Tanjur I


Davorin Kiš /CRO/, Nakon pospremanja

Organizacijski odbor:
Toni Biloslav
Franjo Kučko
Ankica Ribarević
Vlatko Perović
Hanibal Salvar


Ivan Lovrenčić /CRO/, Ptica


Vlasta Ježić /CRO/, O.M.R.

Ocjenjivački sud izložbe:
Ivan Antolčić, kipar i grafičar, Zagreb
Toni Biloslav, direktor Obalnih galerija, Piran (Slovenija)
Suzanne Fromme. Galerist, Graz (Austrija)
Franjo Kodrić, akademski kipar i keramičar, Samobor
Ratko Petrić, akademski kipar
Prof. Ivan Švartasek, akademski slikar i keramičar, Zagreb
Olga Vujović, povjesničar umjetnosti, Zagreb


Ratko Petrić /CRO/, Kompozicija I


Zorka Ivanović-Milley /CRO/, Tanjur I

Posebni gosti izložbe su laureati Međunarodnog natječaja umjetničke keramike u Faenzi (Italija):
Giuseppe Lucietti, Pompeo Pianezzola, Franz Stähler i Alessio Tasca, koji također izlažu izvan konkurencije za nagrade i priznanja.


Hanibal Salvaro /CRO/, Posejdon II


Višnja Jelačić /CRO/, Prepletni agat

Izlagači:
1. Robert Baća /CRO/
2. Vedrana Balković /CRO/
3. Lidija Filipec Stanislav /CRO/
4. Mate Franin /CRO/
5. Ljuba Hahonin /RUS/
6. Sergej Hahonin /RUS/
7. Đurđica Horvat /CRO/
8. Zorka Ivanović-Milley /CRO/
9. Višnja Jelačić /CRO/
10. Vlasta Ježić /CRO/
11. Davorin Kiš /CRO/
12. Ivančica Korošec /CRO/
13. Vera Kovačić /CRO/
14. Ivan Krajina /CRO/
15. Marina Krstačić /CRO/
16. Andrea Kržišnik Pušić /CRO/
17. Ivan Lovrenčić /CRO/
18. Giuseppe Lucietti /ITA/
19. Višnja Marinković /CRO/
20. Karel Pavlinc /SLO/
21. Zvjezdana Perović /CRO/
22. Ratko Petrić /CRO/
23. Pompeo Pianezzola /ITA/
24. Ankica Ribarević /CRO/
25. Hanibal Salvaro /CRO/
26. Cesare Sartori /ITA/
27. Vania Sartori /ITA/
28. Gligor Sazadovski /CRO/
29. Franz Stähler /GER/
30. Ivan Švertasek /CRO/
21. Vladimir Stanislav /CRO/
22. Alessio Tasca /ITA/
23. Vittore Tasca /ITA/
24. Gizela Ulle Kovačić /CRO/
25. Barbara Wieland /GER/


Karel Pavlinc /SLO/, Tanjur 1


Giuseppe Lucietti /ITA/, Porculanski tanjur

Nagrade:
Prva nagrada – Karel Pavlinc /SLO/
Druga nagrada – Vera Kovačić /CRO/
Treća nagrada – Sergej Hahonin /RUS/
Posebno priznanje – Vittore Tasca /ITA/


Vania Sartori /ITA/, Bez naslova


Lidija Filipec-Stanislav /CRO/, Vrbnik – moja priča

Počasne diplome:
Ljuba Hahonin /RUS/
Đurđica Horvat /CRO/
Vlasta Ježić /CRO/
Ivančica Korošec /CRO/
Ivan Krajina /CRO/
Gligor Sazdovski /CRO/
Barbara Wieland /GER/


Barbara Wielend /GER/, Mačka i vrabac


Robert Baća /CRO/, Bazen I

Popis izloženih radova:
1. Robert Baća, Bazen I
2. Robert Baća, Bazen II
3. Vedrana Balković, U plavom krugu
4. Vedrana Balković, Makovi
5. Lidija Filipec Stanislav, Vrbnik – moja priča
6. Mate Franin, Dekorativni zidni tanjur
7. Ljuba Hahonin, Tanjur I
8. Ljuba Hahonin, Tanjur II
9. Sergej Hahonin, Tanjur I
10. Sergej Hahonin, Tanjur II
11. Đurdica Horvat, Forma nova
12. Zorka Ivanović-Milley, Tanjur I
13. Zorka Ivanović-Milley, Tanjur III
14. Višnja Jelačić, Prepleteni agat
15. Vlasta Ježić, O.M.R.
16. Davorin Kiš, Nakon pospremanja
17. Ivančica Korošec, Moos I
18. Ivančica Korošec, Moos II
19. Vera Kovačić, Privlačno čudovište I
20. Vera Kovačić, Privlačno čudovište II
21. Ivan Krajina, Tanjur I
22. Ivan Krajina, Tanjur II
23. Marina Krstačić, Bez naslova
24. Andrea Kržišnik Pušić, Per aspera ad astra
25. Ivan Lovrenčić, Ptica
26. Giuseppe Lucietti, Porculanski tanjur
27. Višnja Markovinović, Razigran
28. Višnja Markovinović, Ritam valova
29. Višnja Markovinović, Tragovi
30. Karel Pavlinc, Tanjur I
31. Karel Pavlinc, Tanjur II
32. Zvjezdana Perović, Budućnost
33. Zvjezdana Perović, Odraz
34. Ratko Petrić, Oblaci
35. Ratko Petrić, Riba
36. Pompeo Pianezzola, Zapisi
37. Ankica Ribarević,  Sveta Justina
38. Ankica Ribarević,  Sveti Ivan
39. Hanibal Salvaro, Poseidon
40. Hanibal Salvaro, Amartus
41. Hanibal Salvaro, Raatheus
42. Cesare Sartori, Bez naslova
43. Vania Sartori, Bez naslova
44. Gligor Sazdovski, Bez naslova
45. Franz Stähler, Bez naslova 1
46. Franz Stähler, Bez naslova 2
47. Ivan Švertasek, Faun
48. Vladimir Stanislav, Dobro jutro more, moru kažem
49. Alessio Tasca, Trag
50. Vittore Tasca, Bez naslova
51. Vittore Tasca, Bez naslova
52. Gizela Ulle Kovačić, Krajolik
53. Barbara Wieland, Mačka i vrabac


Višnja Markovinović /CRO/, Tragovi


Vedrana Balković /CRO/, U plavom krugu


(iz knjige dojmova)